Dbamy o Bramy Sp. z o. o.
Strona główna » Porady » Czym i jak smarować zawiasy drzwiowe? Sposoby na skrzypiące drzwi

Czym i jak smarować zawiasy drzwiowe? Sposoby na skrzypiące drzwi

Data dodania: 11-08-2021


Niewiele jest rzeczy w życiu bardziej irytujących niż skrzypiące drzwi. To problem, o którym będziesz sobie przypominać za każdym razem, gdy ktoś je otworzy — jeśli są one w ruchliwej części domu lub biura, będziesz je słyszał praktycznie przez cały czas. Po całym dniu takie skrzypienie intensywnie oddziałuje na nerwy, a w środku nocy, gdy jeden z domowników nie można spać, skrzypiącymi drzwiami może obudzić innych. 

Nikt nie lubi być budzonym w środku nocy, a szczególnie przez nieprzyjemne skrzypienie. Przyjrzyjmy się więc, jak naprawić skrzypiące drzwi i jaki jest najlepszy smar do zastosowania na skrzypiące zawiasy drzwiowe.

 

Co sprawia, że drzwi piszczą?

 

Tarcie może być spowodowane nagromadzeniem się brudu, kurzu lub brakiem smarowania pomiędzy metalowymi powierzchniami zawiasu. To właśnie tarcie metalu o metal powoduje ten piszczący i drażliwy dla uszu dźwięk. Smar do drzwi i zawiasów może zdziałać cuda.
 

Przygotowanie zawiasów do smarowania

 

Ponieważ przyczyna skrzypienia drzwi, to właśnie zawiasy należy je naoliwić. Aby naprawić skrzypiący zawias, możesz po prostu nasmarować zawias bez konieczności zdejmowania drzwi. Czasami jednak może być konieczne wyjęcie sworznia zawiasu. Sworzeń zawiasu można łatwo wyjąć, wystarczy uderzyć w jego spód, pomagając sobie gwoździem i młotkiem.
 

Czym smarować drzwi, aby nie skrzypiały?

 

Szybkie i łatwe rozwiązania zapobiegające skrzypieniu zawiasów drzwiowych mogą być zaskakujące i spotykane w przeciętnym domu. Być może nie musisz jeszcze odwiedzać ulubionego sklepu budowlanego! Najpierw potrzebujesz środka do czyszczenia zawiasów drzwi, aby usunąć nagromadzony tam brud. Następnie będziesz potrzebować smaru, aby części zawiasów mogły poruszać się płynnie z niewielkim oporem lub tarciem o inne części.
 

Smarowanie zawiasów drzwiowych — krok po kroku

 

Istnieje wiele różnych opcji smarów, które mogą pomóc zatrzymać skrzypiące zawiasy. Przeprowadzimy Cię przez niektóre z najlepszych smarów do zawiasów drzwi, aby naprawić ten irytujący pisk. W Twoim domu można znaleźć dobre lubrykanty, które mogą złagodzić pisk, i warto je wypróbować. 

W przypadku uporczywych pisków może być konieczne udanie się do sklepu ze sprzętem lub marketu budowlanego, aby kupić specjalistyczny smar. Oto kilka powszechnie stosowanych smarów do zawiasów drzwiowych — wyjaśnimy, jak działają i podpowiemy, co jest najlepszym rozwiązaniem naszym zdaniem.
 

Lakier do włosów – jak sprawić by drzwi nie skrzypiały?

 

Lakier do włosów może być szybkim i łatwym sposobem na powstrzymanie skrzypienia zawiasów drzwi. Lakier do włosów zawiera polimery, które tworzą uszczelnienie wokół zawiasów drzwi, co zapobiega ich poluzowaniu się i skrzypieniu przy poruszaniu. Spryskaj kilka razy piszczący zawias, a następnie otwórz i zamknij drzwi, aby rozprowadzić lakier do włosów. Lakier do włosów powinien działać na krótką metę, ale warto przyjrzeć się naszym innym rozwiązaniom, aby uzyskać długotrwały efekt.
 

Kostka mydła — czy to dobry smar do zawiasów drzwi?

 

Mydła w kostce zawierają tłuszcze i oleje (takie jak palmowy i kokosowy), które pomagają zniwelować skrzypienie zawiasów. Nie powinno być zaskoczeniem, że mydło może złagodzić skrzypienie drzwi i odgłosy drapania — w rzeczywistości mydło zostało znalezione na osiach rydwanów sprzed 1400 r. p.n.e. i jest obecnie używane w wielu przemysłowych smarach.

Wetrzyj kostkę mydła w zawiasy, aż zostaną dobrze nasmarowane. Otwórz i zamknij drzwi, aby wsunąć mydło w szczeliny zawiasu. Upewnij się, że wybierasz mydło w kostce z dużą zawartością tłuszczu — organiczne mydła to dobry wybór — zarówno dla drzwi, jak i Twoich dłoni.
 

Oliwa z oliwek na skrzypiące zawiasy

 

Oliwa z oliwek to proste rozwiązanie do wyciszenia skrzypiących zawiasów. Kilka kropel oliwy z oliwek z łatwością nasmaruje skrzypiące zawiasy. Zalecamy użycie pipety lub puszki po oleju, aby proces był tak łatwy i czysty, jak to tylko możliwe. Po prostu nałóż kilka kropli oliwy z oliwek na zawiasy, a zawias powinien wkrótce ustąpić.
 

Wazelina na zawiasy

 

Wazelina miała wiele zastosowań na przestrzeni lat, np. w medycynie do zmniejszania widoczności blizn oraz jako składnik produktów do włosów nadających im nawilżenie i połysk. Zwykle wazelina służy do ochrony ust przed warunkami atmosferycznymi lub do ochrony dłoni przed wysuszeniem skóry. Ze względu na oleiste właściwości wazeliny jest ona doskonałym środkiem smarnym do zawiasów drzwiowych, więc może być rozwiązaniem, którego szukasz.

Jeśli chcesz użyć wazeliny, aby złagodzić skrzypienie zawiasów, pocieraj zewnętrzną część zawiasu niewielką ilością wazeliny, aż maź zostanie wsmarowana w zawias. Aby wykonać dokładniejszą pracę, możesz zdjąć sworzeń i pokryć go wazeliną przed ponownym umieszczeniem go w zawiasie.
 

Świece parafinowe i smarowanie nimi zawiasów drzwiowych

 

Ropa naftowa w świecach parafinowych będzie również działać jako smar wyciszający hałaśliwe i irytujące dźwięki. Jak to zrobić? Zapal świeczkę, aby zmiękczyć wosk. Konieczne będzie również wyjęcie sworznia z zawiasu. Nasmaruj sworzeń zawiasu stopionym woskiem i bezpiecznie włóż go z powrotem w zawias.
 

Czy WD 40 nadaje się do zawiasów drzwiowych?

 

WD 40 nie jest dobrym rozwiązaniem na skrzypiące zawiasy drzwiowe. Przede wszystkim dlatego, że jego główną funkcją jest czyszczenie i wypieranie wody. Zawiera bardzo małą ilość smaru, a spryskanie zawiasów WD 40 może ostatecznie przyciągnąć brud i sprawić, że problem ze skrzypieniem stanie się jeszcze gorszy.
 

Czy suchy smar nadaje się do zawiasów drzwiowych?

 

Doskonałym rozwiązaniem do smarowania zawiasów drzwi jest suchy smar, ponieważ zawiera silikonowy element PTFE. Suchy smar jest dostarczany z małą plastikową rurką, aby zminimalizować bałagan i możliwość zabrudzenia podczas jego używania. 

Wstrzyknięcie niewielkiej ilości suchego smaru do zamka usunie nagromadzony kurz i brud, a także pozostawi cienką warstwę nawilżającą. Zetrzyj nadmiar płynu, a skrzypiące drzwi powinny zniknąć!

Polecamy wykorzystać nasz suchy smar, który doskonale nadaje się do tego zadania!
 

Spray silikonowy — smar do zawiasów zwykłych drzwi i drzwi samochodowych

 

Spray silikonowy doskonale nadaje się do mocowania skrzypiących zawiasów i jest szeroko dostępny zarówno w Internecie, jak i w sklepach budowlanych. Spray silikonowy nie zawiera olejów mineralnych i smarów, a do tego jest bezpieczny w użyciu na różnych powierzchniach jako smar, w tym tworzywa sztuczne, guma i metal. Nadaje się idealnie jako smar do zawiasów drzwi samochodowych. 

Najlepszym podejściem do użycia silikonu w sprayu, aby zatrzymać skrzypiące drzwi, jest wyjęcie sworznia zawiasu, spryskanie zawiasu i użycie szmatki, aby zetrzeć wyciekający płyn. Następnie spryskaj sam sworzeń przed umieszczeniem z powrotem w zawiasie i zetrzyj jego nadmiar.

Do tego zadania polecamy nasz spray silikonowy, który można wykorzystać do smarowania zawiasów drzwiowych. 
 

Jaki jest najlepszy smar do zawiasów drzwiowych?

 

Najlepszym smarem do skrzypiących zawiasów drzwi jest silikon w sprayu. Spray silikonowy jest łatwy w aplikacji i potencjalnie mniej brudzący niż inne rozwiązania, co czyni go o wiele bardziej praktycznym. 

Jeśli nie masz sprayu silikonowego lub innego profesjonalnego smaru, nie panikuj. W tej sytuacji można wykorzystać inne metody, jednak zdecydowanie zalecamy użycie silikonu. Wazelina jest dobrym rozwiązaniem, podobnie jak niektóre inne wymienione przez nas domowe lubrykanty, takie jak lakier do włosów lub oliwa z oliwek.
 

O czym należy pamiętać podczas naprawiania skrzypiących zawiasów?

 

Warto pamiętać, że smarowanie zawiasu drzwiowego, dzięki któremu pozbywamy się skrzypienia, może być rozwiązaniem krótkoterminowym, jeśli drzwi zostały źle zamontowane lub zawias jest po prostu u kresu żywotności. W takich okolicznościach należałoby zastanowić się, czy nie jest wymagane ponowne założenie drzwi lub wymiana zawiasów.
 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
© 2023 Dbamy o Bramy
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu