Dbamy o Bramy Sp. z o. o.
Strona główna » Porady » Konserwacja i czyszczenie bramy garażowej — jak i czym to zrobić? Praktyczny poradnik

Konserwacja i czyszczenie bramy garażowej — jak i czym to zrobić? Praktyczny poradnik

Data dodania: 11-08-2021


Segmentowe bramy garażowe to świetnie udogodnienie. Działają sprawnie i często są używane. Nawet po kilka razy dziennie. Z czasem jednak zużywają się i psują. Chyba że zawczasu zadbamy o ich prawidłowe czyszczenie i konserwację. Jak konserwować bramę garażową, by działała długo i dobrze? Czym i jak wykonywać smarowanie prowadnic bramy garażowej? O tym właśnie piszemy.
 

Konserwacja bramy segmentowej — jak powinna wyglądać? Smarowanie prowadnic bramy garażowej


O tym, jak konserwować bramę garażową, często informuje sam producent. Instruuje, sugeruje stosowanie konkretnych specyfików, a także przypomina, że jej niedochowanie może skutkować utratą gwarancji. Pierwszym krokiem jest oczywiście odłączenie napędu bramy od zasilania. 
W górnej jego części głowica ma małe otwory wentylacyjne, które mogą się zatykać. Przedmuchaj je sprzężonym powietrzem albo odkurzaczem. Obudowę wystarczy, gdy przetrzesz wilgotną szmatką. Przed zimą z kolei warto sprawdzić działanie fotokomórki. Możesz to zrobić poprzez umieszczenie próbnej przeszkody. Przeczyść ją z brudu lub pajęczyn. Nawiasem – warto odśnieżać auto. 

Zalegający śnieg może przeszkadzać w działaniu fotokomórki. To, czego nie powinieneś robić to samodzielne luzowanie czy regulacja śrub na najniższych klamrach bramy. Specyfika konstrukcji sprawia, że są one bardzo napięte. Najlepiej zostawić to doświadczonemu pracownikowi serwisowemu.
 

Jak konserwować bramę garażową? Krok po kroku — konserwacja bramy garażowej


Zacznij od usunięcia brudu. Najwięcej gromadzi się go na samej górze, w prowadnicach podsufitowych. To właśnie on powoduje głośną pracę i powoli niszczy bramę. Przedmuchaj prowadnice, a resztę doczyść małą szczotką. 

Następnie przeczyść połączenia między segmentami i inne trudno dostępne miejsca. Ponownie pomoże sprzężone powietrze i szczotka. Nie szoruj mocno, bo uszkodzisz powierzchnię. Potem musisz oczyścić cały płaszcz bramy. 

Do tego możesz użyć łagodnego środka myjącego. Lepiej odpuść sobie płyny do naczyń albo mleczka do umywalek. Nie czyść paneli Karcherem, jeżeli mogą podziałać inne metody. Często wystarczy letnia woda, z łagodnym detergentem miękką szczotką. Na lakierowane powierzchnię możesz użyć szamponu samochodowego bez wosku, a na te
powlekane folią środków do mycia okien PCV. 

Następnie wszystko spłucz wodą. Gdy brama wyschnie, wystarczy, że jeszcze nawilżysz silikonem do bram wszystkie uszczelki. A trzpienie zawiasów i rolek potraktujesz suchym smarem.
 

Czym smarować bramę garażową? Smar do bram garażowych


Smarowanie bramy garażowej rób tylko w wyznaczonych do tego miejscach. Chodzi o wspomniane zawiasy i trzpienia rolek. Lekko wtryśnij go w otworki, a nadmiar usuń ręcznikiem papierowym. Smar do bramy garażowej musi być odpowiednio przystosowany, najlepiej wskazany przez producenta. Nigdy nie używaj zwykłego smaru, który przyciąga kurz i piasek.

Smary do bramy garażowej to inne specyfiki. Są odporne na wysokie i niskie temperatury, zapobiegają przed korozją i wilgocią. Nigdy za to nie pokrywaj smarem tych elementów napędu bramy, które są z tworzywa sztucznego. A czym smarować prowadnice bramy garażowej? W ogóle ich nie smaruj. Delikatnie oczyszczaj je z kurzu i brudu.
 

Jak często należy czyścić i konserwować bramę garażową?


O tym powinieneś pamiętać już od samego początku. Pierwsza konserwacja bramy garażowej powinna nastąpić po zamontowaniu czy zakończeniu prac budowlanych. W trakcie użytkowania sprawdzaj jej stan „na oko” co około miesiąca. 

Zwróć wtedy uwagę na to, jaki jest stan elementów konstrukcyjnych. Jak działa wyważenie bramy, w jakim stanie są sprężyny, koła prasowe, rolki oraz ile jeszcze pozostało smaru. Mimo że będzie działała sprawnie, warto to robić, by reagować zawczasu. 

Bramy segmentowe wymagają, aby od czasu do czasu przyjrzał się im profesjonalny serwis – najlepiej nie rzadziej niż co 2 lata. Czyszczenie bramy garażowej z kolei koniecznie zrób minimum raz do roku, po zimie. To szczególnie ważne na terenach nadmorskich, gdzie w powietrzu może unosić się sól. 

 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
© 2024 Dbamy o Bramy
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu