Dbamy o Bramy Sp. z o. o.
Strona główna » Porady » Konserwacja i smarowanie elementów bramy przesuwnej — jak to zrobić?

Konserwacja i smarowanie elementów bramy przesuwnej — jak to zrobić?

Data dodania: 11-08-2021


Konserwacja bramy przesuwnej powinna odbyć się minimum raz do roku, najlepiej po zimie. Bramy przesuwne najbardziej dostają w kość. Są stale pod wpływem czynników atmosferycznych, mają kontakt z unoszącym się pyłem, piaskiem czy korą drzew. Świeżo zamontowane działają sprawnie i lekko. Nieczyszczone i niekonserwowane z czasem zaczynają zgrzytać, hałasować, a nawet blokować się. Podpowiadamy, jak czyścić bramę przesuną, czym ją smarować i jak konserwować.
 

Co zastosować do smarowania bramy przesuwnej?


Przed przystąpieniem do konserwacji musisz przygotować kilka rzeczy:

  • Sprężone powietrze i karcher.
  • Specjalne ściereczki do konserwacji, malowania i czyszczenia bram garażowych. 
  • Rękawiczki ochronne na dłonie.
  • Wysokiej jakości smar do bram przesuwnych

Jaki smar do bramy przesuwnej?


Potrzebujesz naprawdę wysokogatunkowego smaru do bram przesuwnych. Jest on zazwyczaj w formie aerozolu. Przez to, że jest suchy, nie przyciąga kurzu ani piasku. W ten sposób nie skraca żywotności elementów konstrukcyjnych bramy przesuwnej. 

Suchy smar do bram odporny na bardzo wysokie i niskie temperatury (-40°C do 80°C). Bardzo dobrze opiera się ścieraniu wynikającego z eksploatacji bramy. Najlepiej, jeśli wykonany jest na bazie teflonu. Szybko wysycha i mocno przywiera do powierzchni.
 

Zmywacz techniczny do bram – smarowanie rolek bramy przesuwnej


To środek, którym trzeba potraktować elementy konstrukcyjne bramy przed nałożeniem smaru. Bardzo dobrze spłukuje pozostałości starego smaru. 

Nasz zmywacz do smarów wysycha zbyt szybko, przez co dłużej rozpuszcza tłuszcz, brud i usuwa kurz. Najlepiej, jeśli wybierzesz środek niezawierający acetonu. W ten sposób możesz go stosować na metalach, tworzywie sztucznym i innych powierzchniach.
 

Konserwacja bramy przesuwnej — krok po kroku


Każdy element konstrukcyjny musi być najpierw wyczyszczony, a następnie zakonserwowany. Tylko w takiej kolejności. Musisz zadbać przede wszystkim o górny i dolny celownik bramowy (to te dwa podłużne elementy, na których brama się przesuwa), rolka najazdowa, rolki prowadzące i wózek. 

Pierwszym krokiem jest usunięcie wszystkich starych pozostałości – brudu, kurzu, olejów, tłuszczu czy rdzy. Idealnie jest, gdy brama zostaje zdemontowana. W ten sposób masz łatwy dostęp do wszystkich elementów. Możesz je potraktować sprzężonym powietrzem i karcherem – szczególnie dokładnie oczyść wózek i celowniki bramowe.  Smarowanie bramy przesuwnej jest koniecznym zabiegiem, aby zapewnić jej długotrwałe i poprawne działanie.

Co, gdy demontaż bramy nie wchodzi w grę?


Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz demontować bramy, możesz też posłużyć się specjalną metalową, kwadratową szczotką. Koniecznie podłóż pod bramę karton lub folię, aby niepotrzebnie nie uszkodzić kostki.

Następnym krokiem jest zastosowanie zmywacza technicznego. Pomaga on już ostatecznie pozbyć się resztek brudów oraz odtłuszcza powierzchnię. W przypadku rolek – najlepiej stosować go z góry. Poczekaj chwilę, aż brama przeschnie. Wtedy zastosuj suchy smar, który dokładnie wszystko zakonserwuje. 

Jeśli brama nie jest zdemontowana, możesz ją powoli przesuwać i jednocześnie pryskać suchy smar. Co ważne – schnie on bardzo szybko, dlatego, jeśli nie chcesz, aby pozostały po nim białe widoczne plamy, natychmiast je przetrzyj.

Gdy wyschną, będzie bardzo trudno je usunąć. Nadmiar smaru i zmywacza technicznego najlepiej przecierać specjalnymi ściereczkami. Odczekaj jeszcze chwilę i możesz zamontować bramę.

Czym smarować napęd bramy przesuwnej?


To, czego na pewno nie wolno robić to stosować tradycyjnych smarów wobec bramy przesuwnej. Są zbyt oleiste i bardzo łatwo przyklejają się do niego kurz i piasek. Każdy element napędu bramy smarować możesz tylko smarem suchym i szybkoschnącym. 

Smarowanie rolek bramy przesuwnej najlepiej wykonywać, gdy brama jest zdemontowana, gdyż inaczej trudno się do niej dostać. Po czyszczeniu i konserwacji brama od razu działa lepiej, nie skrzypi i nie zacina się. 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
© 2024 Dbamy o Bramy
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu