Dbamy o Bramy Sp. z o. o.
Strona główna » Porady » Konserwacja i smarowanie okien, okuć oraz pozostałych elementów okna

Konserwacja i smarowanie okien, okuć oraz pozostałych elementów okna

Data dodania: 17-02-2022


Jeżeli chcesz cieszyć się wysokiej jakości oknami plastikowymi PCV, musisz zadbać o ich odpowiednią konserwację. Pozwoli to na zachowanie walorów wizualnych, jak i wpłynie na sprawność techniczną okien.

Wielu zapomina jednak o wysokim znaczeniu tych czynności, co może przekładać się nie tylko szybsze zużycie okien, lecz również na większe rachunki za ogrzewanie. Nieszczelność okien to bowiem najkrótsza droga do utraty ciepła w domu lub mieszkaniu. W silnym sezonie zimowym straty mogą sięgać nawet kilkuset złotych, co jest poważnym obciążeniem dla budżetu domowego.


Drażniący dźwięk skrzypienia podczas zamykania i otwierania okna to coś, czego zdecydowana większość woli unikać. Z tego powodu należy smarować mechanizmy występujące w oknach plastikowych PCV.

 

Jak konserwować okna? Technika i plan działania


Warto wiedzieć, że pielęgnacja okien - wycieranie framug i szyb - jest niewystarczająca, aby posiadać ładne, zadbane, a przede wszystkim spełniające swoje funkcje okna plastikowe. Nie można jednak bagatelizować roli pielęgnacji – jednakże to okresowa, obejmująca wiele czynności konserwacja okien pozwoli Ci zachować ich świeżość długimi latami.
Z pewnością nie chcesz dopuścić do sytuacji, w której rozregulowane okna wymagają siły przy zamykaniu oraz otwieraniu. Jest to najczęściej wynikiem nieodpowiedniej konserwacji lub użycia słabej jakości preparatów chemicznych. Z drugiej strony „kuleć” może technika, co również często wymaga naszej uwagi. Okna zaczynają również skrzypieć, a co gorsza przepuszczać powietrze, co może mieć poważne konsekwencje nawet dla samego budynku!

 

Smarowanie okien i skuteczna konserwacja w 5 krokach - jak smarować okna PCV?


Łatwo zauważyć, że skuteczna konserwacja okuć okiennych stanowi niezwykle ważny punkt dbania o swoje mieszkanie, dom lub biuro. Czynności te należy przeprowadzić szczególnie w przypadku niedawnego zamontowania okien lub gdy w niedalekiej przeszłości w czterech ścianach miał miejsce remont.

Odpowiednie zaplanowanie każdego kroku to połowa sukcesu! Z tego powodu stworzyliśmy listę, którą możesz wykorzystać do konserwacji okien w swoim mieszkaniu lub domu.

Krok 1 – dokładne wyczyszczenie profili

Budowa i konstrukcja okien sprawia, że w różnych „zakamarkach” może zbierać się kurz, pył, czy nawet piasek – jeżeli mieszkamy przy ruchliwej drodze bez asfaltu. W pierwszej kolejności należy usunąć niepożądane obiekty z górnej części ramy, jak również znajdujących się przy ościeżnicy. W celu wyczyszczenia tych przestrzeni można użyć miękkiej szczotki lub odkurzacza o dużej mocy – jednak ze szczotkową końcówką o miękkim włosiu. Następnie należy po prostu umyć okno, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnej pielęgnacji – warto jednak przed właściwą konserwacją wykonać to znacznie dokładniej i poświęcić więcej czasu na usunięcie brudów z każdego miejsca.

Krok 2 – sprawdzenie i regulacja mechanizmów

Gdy krok pierwszy zostanie przez nas ukończony, należy wykonać dokładny przegląd wszelkich elementów mechanicznych okna i zawiasów. O konieczności przeprowadzenia tych czynności świadczy przede wszystkim fakt użycia siły do otwierania i zamykania okien – o czym wspomnieliśmy we wcześniejszej części artykułu.
Aby przeprowadzić regulację, należy odnieść się przede wszystkim do instrukcji opisanych przed producenta – w przypadku okien wysokiej jakości, zawsze powinniśmy otrzymać taki instruktaż. Z reguły informacje na temat przeprowadzania regulacji konkretnych modeli można znaleźć w internecie.

Krok – 3 Smarowanie okien

Twoje okna są już w pełni przygotowane do następnego kroku, jakim jest smarowanie wszelkich ruchomych elementów występujących w konstrukcji okien plastikowych. To etap, na którym rozwiązywane są wszystkie problemy z zamykaniem i otwieraniem, jak również nieznośnym skrzypieniem uchwytów czy samych okien.
Smarowanie okien PCV to zatem procedura, po której drzwi zaczynają pracować znacznie płynniej i lżej. Wielu ludzi zaniedbuje jednak konserwację okien, co może w ekstremalnych przypadkach przełożyć się do ich nieodwracalnie gorszego działania.

 

Czym smarować okucia okienne?


W tym miejscu pojawia się najczęściej pytanie – czym smarować okna PCV? Na rynku znajdziemy bogaty wybór różnego rodzaju preparatów, które idealnie sprawdzą się w roli smaru dla ruchomych elementów okien. Wykaz elementów, które powinny zostać podane smarowaniu, z reguły znajdują się w instrukcji producenta.

Krok 4 – Wyczyszczenie uszczelek

Mało kto pamięta podczas konserwacji okien o czyszczeniu uszczelek – co jest dużym błędem. Z biegiem lat uszczelki zużywają się pod wpływem temperatury i oddziaływania promieniowania słonecznego – tracą swoją elastyczność i zaczynają się kruszyć. Wpływa to na obniżenie szczelności okien i podwyższeniem rachunków za ogrzewanie. Uszczelkę należy dokładnie wyczyścić i nałożyć na nią preparat do uszczelek, smar lub wazelinę techniczną.

Krok 5 – kontrola techniczna

Ostatnim krokiem jest po prostu sprawdzenie, czy wszystko działa prawidłowo i jest odpowiednio wyregulowane. Trzeba przede wszystkim sprawdzić, czy po zamknięciu okna można wciąż je docisnąć – w takim przypadku należy zweryfikować źródło problemu.

 

Czym smarować okna i ich okucia?


Na rynku dostępnych jest wiele różnych preparatów do smarowania okien i ich okuć, które różnią się od siebie składem, jakością i ceną. Jaki produkt wybrać? W zależności od rodzaju okien możesz zdecydować się na preparat do uszczelek samochodowych, smar silikonowy do okuć okiennych lub wazelinę techniczną – to najpopularniejsze środki wykorzystywane przy smarowaniu elementów ruchomych okien.
 

Kiedy najlepiej smarować okna PCV?


Proces konserwacji okien należy odpowiednio zaplanować – da nam to czas na przygotowanie materiałów, preparatów i zdobycie wiedzy na temat całego procesu. Najlepszym momentem na konserwację okien jest zdecydowanie wczesna wiosna – sam klimat tej pory roku zdecydowanie sprzyja zwiększeniu przyjemności z procesu. Lepiej unikać przeprowadzania tych czynności zimą i latem.
 

Przegląd techniczny okna – co sprawdzić przy okazji konserwacji?


Podczas konserwacji okien należy sprawdzić przede wszystkim sprawność wszystkich mechanizmów i stan uszczelek. Pozwoli to na zyskanie pewności co do spełniania funkcji przez nasze okna. Należy przeprowadzić testy manualne, jak również upewnić się, że nie następuje przedostawanie się powietrza czy wilgoci do wewnątrz.
 

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
© 2024 Dbamy o Bramy
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu