Dbamy o Bramy Sp. z o. o.
Strona główna » Porady » Smar silikonowy — jak wybrać? Najważniejsze zalety i zastosowanie

Smar silikonowy — jak wybrać? Najważniejsze zalety i zastosowanie

Data dodania: 11-08-2021


Wśród licznych rodzajów smarów jest także olej silikonowy. Zastosowanie jego jest dość szerokie. Wykazuje unikalne właściwości, występuje w różnych formach i wariantach cenowych. 
 

Smar silikonowy — co to jest? Olej silikonowy i zastosowanie


Sam silikon to znana od dawna substancja chemiczna. Jest bardzo elastyczny, a przy tym niespecjalnie podatny na twardnienie. Z racji swojej elastyczności potrafi wkraść się w najbardziej niedostępne miejsca. 

Tym samym świetnie sprawdza się jako uszczelniacz. Smar silikonowy (tudzież olej silikonowy) powstały jest na bazie silikonu. Zachowuje jego główną zaletę – elastyczność, a przy tym jest bardziej upłynniony. To sprawia, że można go aplikować pod ciśnieniem, wprost z opakowania. 

Smar silikonowy jest hydrofobowy. To znaczy taki, który wypiera wodę, co nie jest regułą wśród smarów nieorganicznych. Jego nałożenie na powierzchnię sprawia, że staje się ona odporna na wodę. Smar silikonowy występuje w formie pasty, a także jako olej silikonowy w sprayu.
 

Jakie są standardowe zastosowania smaru silikonowego — olej silikonowy do czego?


Wiesz już, czym jest olej silikonowy. Do czego najczęściej się go używa? W bardzo wielu zastosowaniach. Przydatny jest w motoryzacji do konserwacji części ruchomych samochodów czy rowerów. 

Dobrze sprawdzi się zarówno przy bieżni, jak i przy ekspresie do kawy. Stosować go można też na innych rodzajach powierzchni – wykonanych z metalu, ale tez drewna i gumy. Każde zastosowanie korzysta z innej z wielu zalet, jakie posiada spray silikonowy. 

Guma chroniona jest przed murszeniem i pękaniem, drewno przed przenikaniem wody. W urządzeniach z ruchomymi elementami smar silikonowy znacząco redukuje tarcie. Oprócz tego przylegające do siebie elementy konstrukcyjne się nie sklejają.
 

Zalety i wady smaru silikonowego


Niezwykle istotną zaletą stosowania smarów silikonowych jest ich wytrzymałość i odporność warstwy ochronnej. Wytrzymuje ona temperatury od -40 stopni C do +200 stopni C. Spray silikonowy nie jest też szczególnie podatny na działanie chemikaliów, nie przyciąga się do siebie brudu, jest bezbarwny i bezwonny. 

Nie tylko świetnie chroni, ale warstwa ochronna wygląda też estetycznie, powierzchnia ma ładny połysk i nie pęka. Wspomniana wcześniej hydrofobowość zapobiega korozji. 

Można nim zabezpieczać powierzchnie blisko pieców, silników, rurociągów. Niweluje skrzypienie i inny hałas oraz wzmacnia działanie standardowych uszczelek, jeszcze lepiej docierając do niedostępnych miejsc. 

Czy smar silikonowy ma jakieś wady? Niespecjalnie sprawdza się w temperaturze powyżej 200 C. Świeżo nałożony nieźle przewodzi prąd elektryczny, choć po wyschnięciu robi to znacznie słabiej. Olej silikonowy występuje też w różnych wariantach cenowych, o różnym stopniu jakości.
 

Smar silikonowy w sprayu czy jako pasta?


Jak wspomnieliśmy, smar silikonowy występuje w formie aerozolu i pasty. Jest tak dlatego, że odmienna konsystencja wpływa na sposób nakładania do różnych zastosowań. 

Smar silikonowy w sprayu świetnie posłuży na bardzo cienkie i równomierne położenie warstwy ochronnej. Są bardziej odporne na temperatury i można nimi dotrzeć w najbardziej trudne miejsca. 

Tworzą film, który odpowiada za poślizg i ochronę przed brudem i tłuszczem. Smar silikonowy w formie pasty wymaga zastosowania pędzla lub gąbki. Bardziej przydatny jest w motoryzacji – świetnie zabezpiecza gumowe uszczelki.
 

Gdzie nie warto stosować smaru silikonowego?


Wspomniane wcześniej ograniczenia, jakie ma smar silikonowy, powodują, że nie w każdej sytuacji się sprawdzi. I to niezależnie, czy masz olej silikonowy w sprayu lub nie. O ile dobrze poradzi sobie z temperaturą nawet 200 C, powyżej tego pułapu jest zawodny. 

Znacznie lepiej z powierzchniami silnie rozgrzewającymi się radzi sobie, chociażby smar ceramiczny. Takimi jak hamulce czy połączenia śrubowe w silniku. Słabe przewodzenie prądu po wyschnięciu powoduje też, że spray silikonowy nie nadaje się na klemy akumulatora.
 

Jaki smar silikonowy wybrać?


W większości domowych zastosowań wystarczająco sprawdzi się smar silikonowy w sprayu. Tańsze smary przydadzą się do ochrony różnych powierzchni albo w zamkach samochodowych. Smar w formie pasty to droższe rozwiązanie. 

Zachęcamy do skorzystania z naszego silikonu w sprayu, który doskonale sprawdzi się w każdej sytuacji.

Kliknij w obrazek i dowiedz się więcej o naszym silikonie w sprayu!

alt

 
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Porady
© 2023 Dbamy o Bramy
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu